Zarządzenie bpa Krzysztofa Nitkiewicza dotyczące celebracji liturgicznych Wielkiego Tygodnia.

Z racji na ograniczoną do pięciu liczbę uczestników celebracji (nie licząc głównego celebransa i tych, którzy są niezbędni), Kuria Diecezjalna zapewni transmisję liturgii sprawowanej w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu.

Niedziela Palmowa – 5 kwietnia

– o godz. 11.00, Biskup Ordynariusz będzie celebrował Mszę św. w sandomierskiej bazylice katedralnej. W naszych kościołach sprawujemy liturgię bez obrzędu poświęcenia palm i procesji.

Msza Wieczerzy Pańskiej

– na zakończenie liturgii, Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji (ciemnicy) w celu umożliwienia indywidualnej modlitwy, z zachowaniem limitu osób określonego przepisami.

Wielki Piątek – 10 kwietnia

Księża Proboszczowie będą przewodniczyli liturgii w kościołach parafialnych z zachowaniem następujących zasad:

– adoracja krzyża ma się dokonać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego

– po Komunii św., Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony procesyjnie do Grobu Pańskiego w celu umożliwienia adoracji wg. zasad wskazanych jw.

Wielka Sobota – 11 kwietnia

rozpalenie ogniska przed kościołem oraz procesję z paschałem zostaną pominięte. Świecę paschalną zapala się przy ołtarzu, a następnie wykonuje się Orędzie Wielkanocne (Exsultet). Potem następuje Liturgia Słowa.

– W czasie Liturgii chrzcielnej nie udziela się chrztów. Należy pobłogosławić wodę, pomijając jednak pokropienie. Ponieważ nie można umieszczać wody w kropielnicach, trzeba przygotować na nią odpowiednie naczynie. Następnie zostaną odnowione przyrzeczenia chrzcielne (por. MR, n. 46).

Niedziela Zmartwychwstania – 12 kwietnia

- Księża Proboszczowie będą celebrowali Rezurekcję w swoich kościołach parafialnych, pomijając procesję z Najświętszym Sakramentem. W tym dniu kościoły parafialne powinny być otwarte, aby wierni mieli możliwość nawiedzenia Najświętszego Sakramentu, z zachowaniem obowiązujących przepisów.